ODPUŠTĚNÍ

candles-141892_1280Umíte si představit, že jednoho dne odpustíte všem, kteří Vás v životě nějak zranili, nebo vám ublížili?
Umíte si představit, že v sobě přestanete nosit všechny ty negativní emoce, které jsou s tím spojené?
Umíte si představit, že se jednoho dne vzdáte všech pocitů křivdy a přesvědčení, že na svoje emoce máte právo ? Že vystoupíte z role oběti, zavřete dveře za minulostí a osvobodíte se od ní ?
Co tomu říkáte ? Ano, nebo Ne ?

Na svoje emoce a vztek máte určitě právo, ale zkusili jste se někdy zastavit a zamyslet se nad tím, co vám to vlastně přináší do života, na co vám to v něm je ?
Zamysleli jste se někdy nad tím, na co jsou vám vlastně ve vašem životě všechna ta křivda, vztek a podobné emoce na někoho z vašeho života, kdo vám ublížil? Jak tyto emoce a postoje ovlivňují váš život, vaše vztahy, vaše fyzické tělo a zdraví, co to dělá v celém vašem životě ?

Rozumím tomu, když říkáte, že je těžké odpustit. Ano vím. I já jsem se před léty musela podívat na toto téma a rozhodnout se, zda si zvolím v životě svobodu, nebo nesvobodu ve formě pocitů křivdy, ublížení a zloby vůči těm, co mně v životě zranili.
Musela jsem se podívat na to, jestli odpustím, nebo si budu libovat v roli ublížené oběti, bloudit v bludném kruhu zloby, křivd, neodpuštění a tvrdosti s přesvědčením, že tedy v žádném případě neodpustím a mám na své emoce a postoje k těmto lidem právo.

Zvolila jsem si svobodu a odpuštění. Nechtěla jsem dál nechat ve svém těle, duši a v energiích působit negativní emoce vůči komukoliv ze svého života. Nechtěla jsem, aby tyto negativní emoce uvězněny a působící ve mně měli pak vliv na mé tělo, na to, jak žiji a co se v mém životě pod jejích vlivem bude odehrávat.

A jak to máte s odpouštěním vy ?
Já za vás určitě odpustit nemůžu, ale aspoň pár slov k inspiraci.
Když neumíte, nebo nechcete odpustit, zůstáváte s lidmi, kteří vám nějak ublížili svázaní v energiích pevným poutem právě skrze negativní emoce.
Nejčastěji jsou to vztek, zloba, nenávist, strach, smutek, bezmoc…
Vaše energie u těchto lidí zůstává uvězněna až do času, kdy nedojde k odpuštění. Z jedné nebo z druhé strany. Pak se může toto negativní pouto uvolnit, a vy si můžeme energii, která zůstala léta uvězněna u tohoto člověka ( lidí ) vzít zpátky do svého života.

Uvolní se tím nejenom vaše energie, také celý váš život, v kterém si pak můžete začít v různých jeho oblastech postupně všímat nejenom drobné pozitivní změny, ale bude vám určitě líp na srdci i na duši, která bude mít ohromnou radost, že už nemusí žít spoutaná v negativních emocích a může zas postoupit do vyšších vibrací.

Snad ani nemusím psát, že každý člověk s kterým se na své cestě životem potkáváme a jsme s ním v nějakém vztahu, je náš učitel. A zvláště ty lidé, s kterými to v životě nebylo jednoduché, nebo bylo dokonce smutné a zraňující.
Určitě je taky máte ve svém životě. Stačí nahlédnout do rodiny, do období školních let a pak dál, až po dospělý věk. A možná se nikdy nedozvíte, proč se tito lidé k vám chovali tímto způsobem a ublížili vám.

A k čemu je to pro vás teď důležité ? K pochopení ? Hmmmm…
Myslíte, že pak půjde snáz jim odpustit ? Fakt tomu věříte, že když budete vědět důvod proč vás tito lidé zranili, nebo vám nějak ublížili, že jim pak odpustíte ?

Blíží se konec starého roku. Starý rok ztrácí svoji sílu. Končí a pomalu „umírá“. Už mu zbývá jenom pár dní. Advent, který jde ruka v ruce s koncem starého roku, každoročně přináší čas pro zastavení, rozjímání, ponoření se do sebe, čas pro ohlédnutí se zpátky, pro bilancování.
Je to také čas, kdy se můžete rozloučit se vším starým a nepotřebným. Nechat vše, co již nepotřebujete odejít spolu se starým rokem.

Možná to teď před koncem roku taky cítíte v energiích kolem, jak je tam najednou „husto“ a nějak tíživěji jak obyčejně“ Svět už pár týdnů proplouvá s končícím cyklem roku ve vlně tíhy a „temnoty“, která pomalu odchází a odevzdává svojí moc světlu a novým energiím.

Je to určitě výborný čas ve svém zklidnění nahlédnout také do „temnoty“ v sobě a udělat v ní inventuru. Tento čas k tomu přímo zve a někdy docela urputně a nesmlouvavě. Možná jste si to taky všimli, či už u sebe, nebo ve svém okolí. Jakoby se bortilo a odcházelo vše, co již pozbylo smysl, co nám již neslouží, nebo s čím je potřeba se rozloučit.

Možná už tento rok to půjde. Zbavit se v tento adventní čas, zas nějakého harampádí v sobě, odpustit a propustit v míru ze svého života všechny ty, co vás zranili, co se nějak necitlivě dotkli vašeho já a nechat z „temnoty“ v sobě tolik, kolik to jen půjde v starém roce..

Dopřát svobodu sobě i jim a umožnit tak sobě vzít si zpátky energii, která zůstala uvězněna v tom vztahu, v té situaci, u toho člověka, kterou pak můžete použít na něco prospěšnější ve svém životě, než na udržování vzteku, bezmoci, nenávisti, nebo podobných emocí v sobě.
Nebo tento rok to zase nepůjde a vezmete si svoje křivdy a zlobu do čisté energie nového roka ?

Můžete si k tomu udělat večer třeba malý rituál, kdy si představíte před sebou posupně všechny lidi z vašeho života, kterým potřebujete odpustit. Můžete si s nimi třeba mentálně popovídat o tom, co vám způsobili, o svých emocích a pocitech, které ve vás po jejich jednání zůstali.
Pak jim, když to půjde odpusťte a propusťte je ze svého života, ze svých energiích. Propusťte z tohoto nezdravého vztahu taky sebe a dejte vám oběma svobodu.
Když se jedná o blízké osoby odpusťte jim a poproste bytosti světla, nebo Bytost největší a nejčistější Lásky o transformaci vašeho vztahu.
Když ucítíte, že zůstali mezi vámi ještě nějaké nezdravé pouta, pomyslně je přesekněte.
Koukněte se také na to, jestli nezůstala z důvodu nevypořádaného vztahu mezi vámi u tohoto člověka část vaši energie a vezmete si ji zpátky. Taky vraťte dotyčnému část jeho energie, která zůstala uvězněna u vás.
Popřejte tomuto člověku něco hezké do jeho dalšího života a pak se otočte se do toho svého.

Je to samozřejmě na vás, jestli to uděláte a také jak to uděláte. Můžete si třeba vymyslet vlastní rituál. No a když to nedáte teď, nezapomente, nikdy není pozdě to udělat a odpustit.

Ať se už rozhodnete tak nebo tak, přejí vám všem krásné svátky, mír v duši i srdci a vše dobré v Novém roku.
No a samozřejmě držím palce, ať se vám daří, když se rozhodněte vypořádat se s minulostí a odpustit všem. Jo a pak ještě nezapomeňte odpustit i sobě. Určitě to stojí za ten mír v srdci i v duši, který se pak obyčejně rozprostře všude uvnitř vás.

A kdyby jste potřebovali s odpuštěním, nebo s čímkoliv z vašeho života pomoct, ráda se s vámi potkám ve své poradně pro osobní rozvoj
(www.cestyksobe.com), nebo v poradně pro intimní život (www.silviahenniger.cz), na mých kurzech, konstelacích, nebo v prožitkovém spontánním tanci.

S láskou, Silvia

Silvia Henniger
Ráda vás podpořím na vaši cestě k větší celistvosti a spokojenosti v životě. Pracuji s tématy osobnostní rozvoj, partnerské vztahy, potíže v oblasti intimita, sexualita a sexuální život. Vedu také semináře pro ženy, rodinné konstelace a spontánny, prožitkový tanec. Více o mně a mé práci si můžete přečíst na stránkách www.cestyksobe.com, věnované terapiím pro osobnostní rozvoj člověka Můj příběh si přečtete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..