OPATRUJTE V DNEŠNÍCH DNECH, VÍC NEŽ KDY JINDY SVŮJ PARTNERSKÝ VZTAH

      V těchto dnech, kdy světu vládne korona virus a spousta lidí je nucena zůstat doma,  tráví i partneři spolu víc času než jindy. 

Nemaje kde utéct, zavřený ve svých domovech, s ponorkovou nemocí, dýchajíc jeden druhému pořád na paty a na krk.

Terapeuti, kteří pracují s partnerskými tématy ví, že nejvíc konfliktů vzniká mezi partneři právě v dnech, když tráví partneři spolu víc času než jindy, třeba přes vánoční svátky.

Krom toho, že jsou partneři chtě nechtě nuceny být v těchto dnech pořád spolu, doba, v které poslední dny žijeme, přinesla také situace, které v lidech otevírají i spousty „nehezkých“ emocí typu strach, výbuchy vzteku, bezmoc, smutek, podráždění, nervozita, nejistota, ztráta jistot apod.

       Ale ne všichni z nás jsou v takovém „naladění“ a „uvědomění“, že umí zvládat svoje vypjaté emoce sami a tak se spousta partnerských vztahů, může za působení této „double vražedné“ kombinace octnout v těchto dnech vskutku ve vážném ohrožení.     

Co tedy dělat v těchto dnech, abyste svoje partnerství vážně neohrozili, abyste prošli tento „bouřlivý čas“ s co nejmenší partnerskou ujmou a odcizením jeden druhému?

        Dřív než začnu s tipy, jak konkrétně podporovat a pečovat v těchto dnech o své partnerství, uvádím na začátek a na margo těchto dní, pár důležitých upozornění k tématu.

Od mnohých z vás dostávám v tyto dny signály, že v rodinách začíná působit „nervozita“ jednoho, nebo obou partnerů, co vede k mnohým konfrontacím mezi partneři.

Je to jednak z důvodu „ponorkové nemoci“, kdy se v jednom z partnerů otevírají „bouřlivé emoce, protože najednou nemá svůj prostor, nemá kde utéct, nebo je naštvaný z toho, že rodině nevyšli nějaké plány, cesty, nákupy, nebo se vynořují obavy/ strach, jak to rodina prožije ekonomicky.

Nejistota, vlastní strach, bezmoc, nebo vztek kteréhokoliv z partnerů, tak přináší v dnešních dnech hodně konfrontací, kdy partneři obracejí svoje bouřlivé, nezpracované emoce proti druhému partnerovi, zahlcují ho nimi a častokrát si bohužel i ubližují.      

       Doba je vskutku emočně náročná a možná si vskutku nemáte kde svoje rozvířené emoce zpracovat a uvolnit, ale dřív, než začnete zase „emočně řádit“ a otočíte svůj vztek, bezmoc, strach, nebo jiné emoční rozpoložení na svého partnera nezapomeňte:   

Vaše partnerka / partner skutečně nemůže za tuhle situaci!!!

  1. Nemůže za to, že se celá společnost konfrontuje s nějakým vírem, který nemá v historii obdoby

  2. Nemůže za to, že jste zůstali, kdoví na jak dlouho spolu doma, (možná dokonce v karanténě)

  3. Nemůže za to, že nevíte, co se sebou, se svými emocemi

  4. Nemůže za to, že máte možná obavy, strach z toho, co tato situace přinese vaší rodině, jaký to na ní bude mít sociální, nebo ekonomický dopad, zda zaplatíte všechny obvyklé náklady, půjčky úvěry, poplatky, hypotéky a pod a jak to následně postihne ekonomický standard vaši rodiny

  5. Nemůže za to, že se vám pozastavili, nebo nenávratně zhroutili některé vaše plány.

  6. Nemůže za to, že možná zrovna teď ztrácíte půdu pod nohama a cítíte jakékoliv ohrožení. Své osoby, svých blízkých, své rodiny, majetku, peněz a pracují ve vás i z tohoto důvodu bouřlivé emoce.

VĚŘTE MI! NEMŮŽE!!!

       Může se ale stát, že když se budete v této situaci chovat ke své partnerce/partnerovi necitlivým způsobem, ztratíte ještě mnohem víc.

Přijdete o vztah, svého partnera/ku, nebo se od sebe nenávratně vzdálíte, protože emoční rány (fyzické snad ne!!), které jste tomu druhému způsobily, zanechají hluboké jizvy, rány, které bude ten druhý už raz a navždy cítit. 

       A možná jste v těchto dnech, kdy to vše začalo a virus nás všechny nějak zastavil přišli také o nějaké sny, touhy, záměry, které virus také zastavil, možná se vás dotkla i nějaká finanční ztráta z nějakých zmařených „projektů„ různého druhu.

       Pokud ale budete svůj vztek a bezmoc obracet směrem na partnera, nebo ho dokonce za to vinit, může se vám stát, že když tohle vše kolem zase jednou skončí, zjistíte, že virus už sice neřádí, ale přišli jste o mnohem víc, jak je nějaký nesplněný záměr, vytoužená dovolená, nebo cokoliv jiného o čem jste před pár dnami snili, o co jste přišli, nebo čeho jste se museli vzdát.

STOJÍ VÁM TO ZA TO?

       Dnes víc jak kdykoliv jindy je čas o svůj vztah pečovat, opřít se o to hezké, co vás spojuje a přestat „házet“ na člověka s kterým vás, pevně věřím spojuje láska, necitlivým způsobem jakékoliv svoje strachy nejistoty, výbuchy vzteku, bezmoci, vinit  nebo cokoliv podobné, vinit ho za cokoliv…

       V dnešních dnech, náročných taky pro váš vztah, je důležité především opřít se o kvality vašeho vztahu, které vás podporují  – kupř láska, spolupatřičnost, podpora, spolupráce, trpělivost, ohleduplnost, vstřícnost. Cokoliv, určitě najdete pro sebe ty své…  

Typy a nástroje pro partnerský vztah ve vypjatých dobách najděte zde:
http://silviahenniger.cz/nastroje-pro-podporu-partnerskeho-vztahu-ve-vypjatych-dnech/

Mnohé z nich můžete použít i v případě manželské krize

Přeji vám vše dobré a ať to v pevném zdraví prožije také váš vztah 

Silvia Henniger
Ráda vás podpořím na vaši cestě k větší celistvosti a spokojenosti v životě. Pracuji s tématy osobnostní rozvoj, partnerské vztahy, potíže v oblasti intimita, sexualita a sexuální život. Vedu také semináře pro ženy, rodinné konstelace a spontánny, prožitkový tanec. Více o mně a mé práci si můžete přečíst na stránkách www.cestyksobe.com, věnované terapiím pro osobnostní rozvoj člověka Můj příběh si přečtete zde.
Komentáře