PÁR SLOV O TANCI …

Jill Wellington Od Michigan, United States pixabay.comLidé tančí věky. Při různých důležitých událostech, či slavnostech bylo zvykem, že naši předkové rozpohybovali své tělo v různých rytmech a pohybech a vyjadřovali vše, co s danou události souviselo.
Někdy radost, někdy smutek, nebo vděčnost bohům za déšť, také ale naštvání, nebo přípravu do války.
Nevím jak lidé dávných dob svůj projev v pohybu nazývali, ale umím si představit, že někde tady má tanec svoje základy.

Tanec mě fascinoval od jak živa.
Ale ne takový ten uhlazený, v kterém se učí kroky a všelijaké figury. Takový tanec je sice hezký pro oko, ale vždy mi trvalo moře času, když jsem se naučila sestavu, protože všechny tance jsou pro praváky a mně jako leváka, který vždy začínal organizovaný tanec opačnou nohou, to vždy jenom mátlo a vyvolávalo ve mně chaos.
A to mně tedy fakt nebavilo.

A tak jsem si tančila po svém a hledala tanec, který mi bude vyhovovat, svým rytmem, svým nastavením. Tanec, kterému se budu moci naplno otevřít, odevzdat mu svoji pravdivost, živost, spontánnost i divokost, tanec, který ze mě vytáhne vše, co ve mně žije ukryto v nejhlubších zákoutích paměti těla.
Jako vášnivý milenec, kterému se naplno odevzdám až k extázi a zapomenu přitom jak u toho vypadám a také na všechna omezení a poučení jak se mám u toho chovat.

Občas jsem si skočila vyblbnout se v nějakém spontánním tanci, ale pořád to nebylo to, po čem jsem toužila já.
A pak jsem jednoho krásného dne uslyšela hlas uvnitř.
„Tak ten tanec udělej sama a udělej ho tak, jak si ho představuješ. „
Si děláš srandu viď ? zkoušela jsem opatrně
„Nedělám“ přišla odpověď.
„Uděláš taneční projekt a bude se jmenovat 7* ČAKRA DANCE „ znělo jasně a zřetelně zevnitř.

Ten vnitřní hlas znám hodně dobře. Věděla jsem, že když takto s něčím přijde, myslí to vážně a že je to výzva.
Ale vůbec jsem nevěděla, jak jí uchopit. Nic víc k tomu nepřišlo. A tak to trvalo zhruba 1 rok, pokud se mi podařilo vizi uchopit, zhmotnit jí, dát jí formu, tvar a samozřejmě mojí pečeť. Něco, čím by se lišil od ostatních.
7* ČAKRA DANCE byl na světě.

Od té doby přešlo pár let. 7* ČAKRA DANCE začal žít svůj život. Mám radost, že se mu daří. Mezitím jsem udělala 6 dalších jednodušších tanečních projektů a na podzim připravuji další, tentokrát pro ženy.

Tento proces zrodu tance mně fakt baví, i když se to někdy nerodí časově úplně lehce. Předci jen gro mé činnosti je terapeutická práce.

Tanec je cestou ke svobodě, k  vnitru člověka, k sebepoznání. Také jednou z nejstarší, nejsnadnější a nejlevnější terapií, jakou má člověk k dispozici.

Jsem toho názoru, že tancem a pohybem se dá vyjádřit téměř vše.
Vše co v člověku žije, co je v něm uvězněno, co jej těší, bolí, co jej trápí, ale také radost a spokojenost, kterých v našem světě plném stresu nikdy není dost.
To mně motivuje i při tvoření toho kterého projektu mých tanců, které jsou vedeny a koncipovány tak, aby umožnili vyjádřit člověku vše, co něm žije.
Příběhy, nebo téma, které k tomu kterému tanci vymyslím, je k tomu vedou.

Tanec je po ruce vždy. Stačí si najít chvíli času, pustit pár tónu (anebo taky bez nich) a dovolit tělu, aby s vámi sdílelo vše, co v něm žije.
Vhodné přitom je, aby jste předtím než s tancem začnete sdělili svému Egu a všem kontrolorům ve vás, kteří sledují každý váš krok a pohyb s cílem dovést vás k dokonalosti, že teď mají skutečně volno a v nejbližších chvílích jej nebudete potřebovat.

Když pak svému tělu dovolíte, ať si v tanci dělá skutečně co chce, co potřebuje, tělo se postupně uvolní a začne se zbavovat všeho, co je uvězněno v jeho buněčné paměti: kupř. stresu, studu, bolesti, napětí, zmrznutí, smutku, vzteku a jiných podobných emocí, čím dochází postupně k jeho ožívání a uvolnění.

Zkuste to někdy na krátkou chvíli, třeba když jste naštváni, nebo cítíte strach, bezmoc, cokoliv. Jenom dovolte tělu, aby to vyjádřilo.
Možná budete překvapeni, co se bude dít.

S uvolňováním těla a nahromaděných emočních struktur se nějak přirozeně začíná měnit i emoční svět člověka, jeho pohled na svět. Cítí se líp nejen v těle, ale taky má více energie, víc se usmívá, cítí se svobodněji a je víc v kontaktu sám se sebou

Tanec je pro mnoho lidi záhadnou, zbytečnou záležitostí, u které lidi sebou nějak divně mrskají a akcím, kde se tělo ocitá v pohybu se raději obloukem vyhýbají.
A spousta lidi se tančit stydí. Stydí se za svůj projev, stydí se naplno vyjádřit v pohybu, co cítí.

Těší mně, když slyším, že se lidi na mém tanci cítí v bezpečí, vypnou hlavu a ponoří se do prožitku a uvolnění.
Pak se můžou dít věci, kdy tělo promlouvá a vyjadřuje skrze pohyb, vše, co se v něm ukrývá .
Následně může dojít i k postupnému uvědomování, pochopení i uzdravování ve vícero rovinách .

Před pár týdny jsem po čase znovu otevřela cyklus vědomého, prožitkového spontánního tance 7*ČAKRA DANCE. Začínali jsme tancem první čakry
Někteří přišli na můj tanec poprvé, někteří si přišli zopakovat celý cyklus a někteří přišli roztančit a rozvibrovat jenom první čakru a její téma.
Večer byl úžasný, zemitý, v tónech rudé, ve vibracích a energií první čakry.

Moc mně pak dojalo sdílení všeho, čím si kdo v tanci 1. čakry procházel a taky sdílení jedné z účastnic, která cyklus absolvovala minulý rok.
Tvůj tanec mi změnil celý život„. V každé oblasti kam se podívám „… její sdílení mě moc potěšilo, protože přesně tak to i cítím i já.

Ano tanec může změnit celý váš život. Ve všech jeho oblastech. Je pouze na Vás jak se mu otevřete, jak hluboce jej necháte proniknout pod kůži a dovolíte, aby ovládl a rozpohyboval vaše tělo.
Je jenom na Vás jestli dovolíte vašemu egu, aby váš tanec kontrolovalo a pořád drželo v zajetí všechny pohyby, které vaše tělo potřebuje udělat, aby se uvolnilo a otevřelo pocitům a emocím, které chtějí žít skrze něj a skrze pohyb.

Dnes roztančíme 2. čakru. Těším se na všechny, kdo přijdou roztančit její témata – vztahy, emoce a tvořivost.

Je mi líto, že i dnes se místo neujde všem.
Ale chci, aby měl každý dost prostoru pro sebe, pro vyjádření všeho čím ve svém tanci a pohybu prochází

Věřím, že to bude zase úžasný večer plný vědomého prožívání sebe, všeho co ve vás žije a spontánní energie. Tak jak vždy.

A přeji Vám, ať se Vám všem hezky tančí životem

Kalendář všech mých akcí ( konstelace, semináře a večery pro ženy, partnerské semináře, tanec) hledejte zde: http://www.cestyksobe.com/
Akce jsou přidávané postupně

A pokud máte chuť číst víc, zde je můj článek pro internetový časopis Maitrea, v kterém si povídame s redaktorkou o tanci, ale nejenom o něm :
http://magazin.maitrea.cz/nastav-si-sve-hranice-aneb-vse-zacina-u-sexuality/

S láskou Silvia

Silvia Henniger
Ráda vás podpořím na vaši cestě k větší celistvosti a spokojenosti v životě. Pracuji s tématy osobnostní rozvoj, partnerské vztahy, potíže v oblasti intimita, sexualita a sexuální život. Vedu také semináře pro ženy, rodinné konstelace a spontánny, prožitkový tanec. Více o mně a mé práci si můžete přečíst na stránkách www.cestyksobe.com, věnované terapiím pro osobnostní rozvoj člověka Můj příběh si přečtete zde.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..